Kategorijas
Raksti Vegvērtējums

Veikalu Vegvērtējums 2023: Kur iepirkties?

Noskaidroti augu valsts produktu pircējam draudzīgākie veikalu tīkli 2023. gadā.

1. novembrī noslēdzas 9 mazumtirgotāju sacensība neatkarīgajā reitingā “Veikalu Vegvērtējums”, kas ik gadu vērtē augu valsts jeb vegāniskās pārtikas pieejamību Latvijā. Secināts, ka produktu skaits veikalu plauktos gada laikā ir teju dubultojies, taču piedāvājums veikalu starpā krasi atšķiras.

Pētījums norit ceturto gadu un tiek rīkots programmas Augi & Draugi ietvaros. Šogad pētīti 9 no Latvijas lielākajiem mazumtirdzniecības tīkliem – Aibe, Elvi, LaTS, Lidl, Maxima, Mego, Rimi, top! un SPAR. Katrā skaitītas gaļas un piena produktu alternatīvas, augu valsts deserti un gatavās maltītes – svarīgi produkti katram, kurš ne vienmēr gatavo augu valsts ēdienus “no nulles”.

Kopš iepriekšējā Vegvērtējuma 2022. gada rudenī pētīto produktu skaits pārtikas veikalos pieaudzis vidēji par 83%. Tikmēr tas, cik daudzos veikalos patērētājs var atrast šos produktus, jeb produktu pieejamība ir pieaugusi par 27%. Visplašāk pieejamas ir piena alternatīvas, savukārt straujākā izaugsme kopš 2022. gada novērota gaļas alternatīvu pieejamībā. Vairākos veikalos ieviestas arī inovatīvas zivs produktu alternatīvas, piemēram, tuncim līdzīgi konservi un vegāniski “zivju pirkstiņi”.

Augu valsts produktiem bagātākais piemājas veikals ceturto gadu ir Rimi. Citi tīkli ik gadu sacenšas ar pakāpeniskiem uzlabojumiem sortimentā – reitingā augstākas vietas nekā pērn ieguvuši Maxima, top! un Lidl, kamēr LaTS saglabājis vidēju pozīciju, savukārt Elvi un Mego nonākuši zemāk. Jaunpienācējs, starptautiskais veikalu tīkls SPAR, šogad atrodas priekšpēdējā vietā virs Aibe, kaut arī ārzemēs piedāvā augu valsts produktu līniju.

Piedāvājums kopumā uzlabojas, bet atšķiras gan starp mazumtirdzniecības tīkliem, gan to iekšienē.

1. Rimi pat mazākajos veikalos teju vienmēr pieejams augu valsts virtuvē iecienītais tofu un humoss, dažādas gaļas un piena produktu alternatīvas, saldumi un maltītes. Gada laikā ieviesti vairāki jauni produkti, kā desa, saldie “sieriņi” un uzsildāmās chili non carne un tikka masala maltītes.

2. Maxima daļā mazo veikalu gada laikā ieviestas gaļas, siera un jogurta alternatīvas. Vidējos veikalos ieviesti šie un citi jaunumi, tostarp zivs produktu un kaviāra alternatīvas.

3. Veikali top! franšīzes modeļa dēļ mēdz atšķirties, tomēr bieži pieejama augu valsts pastēte, majonēze, pelmeņi, humoss, saldējums un saldā krējuma alternatīva. Atsevišķos veikalos ir gaļas, siera un jogurta alternatīvas.

4. Lidl vienmēr pieejams tofu un humoss, un kopš iepriekšējā Vegvērtējuma ieviesti jaunumi gan pastāvīgajā, gan īpašajos nedēļas piedāvājumos: gaļas un siera alternatīvas, saldēta pica un citas maltītes. Lidl piedāvājums mainās biežāk nekā citos veikalos, taču ir konsekvents – produkti, kas pieejami vienā veikalā, visticamāk būs arī citos.

5. LaTS veikalu sortiments savstarpēji atšķiras. Rīgas centrā mītošajiem plašu vegānisko produktu izvēli nodrošina veikals Avotu ielā, savukārt citi LaTS veikali ir “veiksmes spēle”. Vienmēr pieejamas piena alternatīvas un bieži arī majonēze, krēmsiera alternatīvas un kāds deserts.

6. Arī Elvi veikali ir dažādi, taču tipiski nodrošina piena alternatīvas, vegāniskus salātus un privātās preču zīmes desertu – tapiokas pudiņu. Gada laikā veikalos ieviesta augu valsts majonēze un vairākos arī humoss.

7. Vairākos Mego veikalos gada laikā ieviests tofu. Bieži pieejamas piena un siera alternatīvas, humoss un saldumi.

8. Starptautiskais veikalu tīkls SPAR ienāca Latvijā 2022. gada vasarā. Par spīti SPAR plašajam gaļas alternatīvu un citu vegānisku produktu klāstam ārzemēs Latvijas pircējiem neviena gaļas alternatīva netiek piedāvāta. Mēdz būt pieejamas piena alternatīvas, augu valsts saldumi un pelmeņi. Reizēm veiksies atrast pūšamu putukrējumu uz sojas bāzes.

9. Aibe sortimentā būtiskas izmaiņas kopš pagājušā gada Vegvērtējuma nav novērotas. Pieejamas piena alternatīvas un saldējums, bet gaļas alternatīvas un citus augu valsts produktus lielāka iespēja atrast būs citos veikalu tīklos.

Cenu samērīgums?

Vegvērtējums aplūko arī cenu samērīgumu starp dzīvnieku valsts produktiem un to alternatīvām, tā kā cena ir būtisks nosacījums, lai produkts būtu cilvēkiem pieejams. Tika pētītas govs un augu valsts piena cenas, jo no pētītajiem produktiem tas veikalos ir vispieejamākais.

Novērots, ka augu valsts piena cenas starp veikaliem svārstās vairāk nekā govs piena. Atšķirība starp lētākajām augu valsts piena cenām dažādos veikalos bija EUR 2,10, savukārt starp lētākā govs piena cenām – EUR 0,89. Tas nozīmē, ka pircēju, kurš meklē augu valsts pienu, veikala izvēle ietekmē vairāk.

Lētākā augu valsts piena cena bija vidēji EUR 2,14 litrā, govs piena – vidēji EUR 0,87 litrā. Lētākais augu piens litrā bija vidēji par EUR 1,27 dārgāks nekā govs piens. Citiem vārdiem izsakoties, augu piens vidēji maksāja 2,4 reizes vairāk. Vistuvāk cenu samērīgumam bija LaTS, Aibe, Elvi, top! un Lidl, kuros atšķirība starp lētāko augu un govs pienu bija apmēram EUR 1,10 robežās. Vidēji vislētākie augu pieni bija LaTS veikalos, taču cenas to starpā svārstījās vairāk nekā otrajā izdevīgākajā veikalā Lidl, kur augu piens visos veikalos maksāja vienādi.

Cenu pārmaiņu vēji Eiropā

Eiropā vairāki veikalu tīkli pieņem cenu samērīguma politiku. Ko tas nozīmē? 2021. gadā Anglijas mazumtirgotāji Co-op un Tesco ziņoja, ka, rūpējoties par pircējiem un ilgtspēju, samazina vegānisko produktu cenas, lai tie kļūtu pieejamāki. 2023. gada oktobrī arī Vācijas mazumtirgotāji Lidl un Kaufland paziņoja, ka pircēju un ilgtspējas labā samazinās vegānisko produktu cenas līdz tādām pašām vai zemākām nekā dzīvnieku valsts produktiem. Latvijā mazumtirgotāju ilgtspējas stratēģijas vēl nav tiktāl attīstītas, taču izplatās apņemšanās veicināt ilgtspējīgāku un veselīgāku uzturu un palielināt augu valsts produktu īpatsvaru veikalu plauktos.


Vegvērtējuma 2023 datus šī gada septembrī un oktobrī ievāca brīvprātīgie pētnieki, apsekojot 49 veikalus 17 pilsētās un ciematos visā Latvijā. Katrā mazumtirdzniecības tīklā pētīti 4-6 maza līdz vidēja izmēra jeb “piemājas” veikali.

Komentāri

Arvien vairāk cilvēku vēlas ēst mazāk dzīvnieku valsts produktu, lai uzlabotu veselību, mazinātu ietekmi uz klimatu un dzīvotu dzīvniekiem draudzīgāk. Veikalu ekoloģiskā pēda un ietekme uz pircēju ieradumiem paredz atbildību veidot dabai draudzīgāku sortimentu un atbalstīt sabiedrību, nodrošinot augu valsts pārtikas izvēli par pieejamu cenu. Prieks redzēt, ka to dara pieaugoša daļa uzņēmumu. 

“Augi & Draugi” programmas vadītāja Alise Miļūna

Rimi kā viens no lielākajiem mazumtirgotājiem Latvijā ir unikālā pozīcijā, lai padarītu vegānu un specializēto produktu izvēli daudz pieejamāku. Sekojot sabiedrības pieprasījumam, Rimi visā Baltijā regulāri paplašina specializēto produktu klāstu. Rimi veikalos Latvijā pieejami vairāk nekā 400 vegānu un specializētās pārtikas produktu veidi. Plānojam arī turpmāk paplašināt esošo sortimentu ar vegāniem un veģetāriešiem pievilcīgiem produktu piedāvājumiem.

“Rimi Latvia” sabiedrisko attiecību vadītāja Inga Bite

Pēdējā gada laikā īpašu uzmanību esam veltījuši tam, lai visos Maxima veikalos, neatkarīgi no tā formāta vai atrašanās vietas, būtu pieejams arī īpaši izvērtēts un klientu iecienīts vegāno produktu sortiments. Tas ir bijis svarīgs solis, lai nodrošinātu, ka iemīļotākie vegānie produkti ir vienlīdz ērti pieejami visiem mūsu klientiem. Šie centieni ir veicinājuši pozitīvu ietekmi, jo klientu pieprasījums pēc vegānās produkcijas 2023. gada otrajā un trešajā ceturksnī ir audzis vairāk nekā 3 reizes, salīdzinot ar tādu pašu 2022. gada periodu.

Mūsu mērķis ir ne tikai piedāvāt daudzveidīgu vegānās produkcijas klāstu, bet arī veicināt sabiedrības labklājību, piedāvājot veselīgus un ilgtspējīgus pārtikas risinājumus. Vegvērtējums mums sniedz pārliecību, ka ejam pareizajā virzienā, izprotot tendences un reaģējot uz jaunumiem. Esam patiesi priecīgi, ka to novērtē arī mūsu klienti! Arī turpmāk rūpīgi sekosim līdzi un pilnveidosim vegāno sortimentu, lai saviem klientiem piedāvātu vēl plašākas izvēles iespējas nākotnē.

“Maxima Latvija” kategoriju vadības un iepirkumu direktors Edvīns Lakstīgala

Kā vietējam veikalu tīklam top! ir svarīgas pircēju vēlmes, kam pielāgojamies, ik dienu sekojot līdzi gan tendencēm, gan pircēju vajadzībām. Esam pagodināti par “Veikalu Vegvērtējuma” novērtējumu, un tas ir stimuls turpināt iesākto. Pieprasījums veikalos top! pēc vegāniskās pārtikas ir pieaugošs, arī cenas ziņā preces kļūst pieejamākas, un piedāvājums no ražotājiem kļūst plašāks, kā arī prieks par vietējiem ražotājiem, kas paplašina piedāvājumu, līdz ar ko mums ir iespēja piedāvāt plašāku sortimentu vegānisko produktu kategorijā.

Veikalu tīkla “top!” valdes locekle Ilze Priedīte

Mēs Lidl esam priecīgi un pateicīgi saviem klientiem par šo pozitīvo novērtējumu. Zinām, ka mūsu piedāvātie tofu produkti ir ļoti populāri un pieprasīti. Lidl proteīna stratēģijas ietvaros šobrīd aktīvi analizējam savu produktu klāstu un atbilstoši šīs analīzes rezultātiem arī turpināsim veidot augu valsts olbaltumvielas saturošu produktu piedāvājumu.

“Lidl Latvija” pārstāvis Ingars Rudzītis

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *